Laste heaolu valdkonnas ei ole täna tõhusat meedet riskiperede toetamiseks ja jälgimiseks selliselt, et oleks võimalik tagada pere toimetulek lastega, nii et laste heaolu oleks algusest peale tagatud või vajadusel laste õigeaegne perest eraldamine. Kuigi ka väikelapsed jõuavad turvakodu teenusele ja vahel ka korduvalt, eraldatakse lapsed perest pigem hilisemas vanuses, kui pikemat aega on juba kestnud lapsi kahjustav olukord. Varasemaks märkamiseks ja kiiremaks reageerimiseks on loodud perede tugikodu teenus, kus vanemad koos lastega elavad ajutiselt kontrollitud keskkonnas juhendamise ja järelevalvega.
Tallinnas olemasolevad
teenused ei võimalda keskenduda põhjalikult sellele, milline on vanema(te) ja
lapse/laste vaheline suhe ning kuidas vanem laste eest hoolitseb igapäevaelus.
Samas vaid pidevalt pere kõrval olles on võimalik märgata konkreetseid
puudujääke, vanemat juhendada, temaga koos arutada ja analüüsida suhtlust
lapsega, õpetada lapse vajadusi märkama ja neile reageerima ning vajadusel
võtta vastu põhjendatud otsus, kas vanem on suuteline laste heaolu tagama või
mitte.
Perede tugikodu teenuse raames elab lapsevanemana raskustesse sattunud ema/isa
koos lapsega/lastega teatud aja jooksul tugikodus, kus peret jälgitakse ja
vanemaid juhendatakse. Kaasatud on vajalike spetsialistide meeskond, kes
oskavad teha tähelepanekuid vanema/lapse suhte, vanemlike oskuste jms osas ning
vanemat vastavalt toetada ja pakkuda arenguvõimalusi. Selline kompleksteenus võimaldab
jälgida ja märgata lapsevanema võimekust ja oskuseid, märgata puudujääke ning
kohe toetada ja juhendada vanemat lapsega tegelemises. Lapsele on parim variant
kasvada koos oma vanematega, seetõttu on teenuse esmane eesmärk vanemaid
õpetada, toetada, juhendada, et nad suudaksid ise oma lapsi piisavalt hästi
kasvatada.
Kuidas tugikodu töötab:
- Pere suunatakse teenusele
- Pere asub teenusele vabatahtlikult (elab tugikodus)
- Kaks peretoetajat tegelevad ühe perega
- Pere viibib teenusel min. 3 kuud kuni 6 kuud
- Pere teenusel oleku ajal toimub vanemlike oskuste arendamine, juhendamine, nõustamine. Vajadusel teiste spetsialistide kaasamine. Peretoetajad kirjeldavad ja hindavad pere toimetulekut. Toimuvad võrgustikukohtumised.
- Teenuse lõppedes antakse pere kohta kirjalik tagasiside/kokkuvõte
- Peretoetajad pakuvad perele järeltuge kahe kuu jooksul peale teenuselt lahkumist
Loe lähemalt perede tugikodu kontseptsioonist.
KUIDAS PERE TEENUSELE SUUNATA?
1. Pere teenusele suunamiseks peab olema hinnatud pere abivajadus ning varasemad sekkumised ei ole andnud soovitud tulemust.2. Lapse heaolu spetsialist täidab ankeedi ning saadab selle e-posti aadressile: tugikodu@tallinnalastekodu.ee
3. Peale ankeedi saatmist lepitakse kokku esmane võrgustikukohtumine Tallinna Lastekodu ja lapse heaolu spetsialisti vahel. Sellel võrgustikukohtumisel pere veel ei osale.
4. Võrgustikukohtumisel küsitakse pere kohta veel täiendavat infot ning selgitatakse välja, kas antud teenust on võimalik perele osutada. Kui otsus on positiivne ning perede tugikodus on vabu kohti, saab lapse heaolu spetsialist alustada pere informeerimist teenusest.
5. Toimub teenust tutvustav kohtumine Tallinna Lastekodu, lapse heaolu spetsialisti ja pere vahel. Kohtumisel tutvustatakse perele uuesti teenuse sisu, ruume ja kodukorda.
6. Pere asub teenusele vabatahtlikult, seega on perel aega kuni 1 nädal oma otsuse tegemiseks- kas asuda teenusele või mitte.
7. Kui pere on otsustanud teenusele tulla, lepitakse kokku sissekolimise kuupäev ning lapse heaolu spetsialist vormistab haldusakti teenusele suunamise kohta.
MIS TOIMUB VAHEPEAL?
Pere viibib teenusel 3- 6 kuud, olenevalt seatud eesmärkidest ja edusammudest. Esimesed kaks nädalat on perel sisselamiseaeg, millal on peretoetajatel võimalus õppida peret paremini tundma ning märgata pere ressursse laste kasvatamisel. Ühe perega tegeleb kaks peretoetajat. Peale sisselamisaega toimub võrgustikukohtumine (pere, lapse heaolu spetsialist, tugikodu spetsialistid), kus pannakse paika tegevuskava ning leitakse ühiselt eesmärgid. Lisaks jooksvale suhtlusele toimub ka vahekohtumine poole teenuse perioodi möödumisel, et üheskoos teha vahehindamine ning vajadusel eesmärke täpsustada.
TEENUSE LÕPETAMINE
Teenuse lõppedes esitab perede tugikodu meeskond lapse heaolu spetsialistile kirjaliku hinnangu pere toimetulekust ning annab edasised soovitused järeltoeks. Samuti pakuvad peretoetajad perele kahe kuu jooksul järeltuge teenuse raames.